top of page

Тема "Література другої половини ХХ- початку ХХІ століття"

Вивчаємо твори Фрідріха Дюрренматта  "Гостина старої дами", Ежена Йонеско "Носороги", Милорада Павича "Скляний равлик", Хорхе Борхеса "Вавилонська бібліотека", Хуліо Кортасари "Менади", Крістофа Райнсмара "Останній світ"

Дюрренматт

Фильм по мотивам пьесы Ф. Дюрренматта «Визит старой дамы».

История миллионерши, приехавшей через много лет к себе на родину, в маленький провинциальный городок, дает повод для острого сатирического обличения многочисленных пороков современного общества.

Матеріали для опрацювання

Завдання за твором. Виконати необхідно до 06.04.2020

1. Охарактеризувати образи Клер, Іля, міста Гюлена, гюлленців (гроно, опорна схема...)

2. Визначити елементи трагікомедії  та гротеску у творі (не менше трьох)

Уроки 07.04.2020

            10.04.2020

Вивчаємо творчість Ежена Йонеско та його твір "Носороги"

               

   Матеріали для опрацювання

1. Прочитайте текст

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3159

2.     Словникова робота

Гротеск - (grottesco, іт. - grota – печера, грот ) - дещо  вичурне, те ,що виходить за звичні рамки; зображення людей та предметів у фантастичному перебільшенні, потворно-комічному вигляді в мистецтві, літературі.

Абсурд (від латинського «недоречний», «безглуздий»). Абсурдисти вважають головним атрибутом дійсності порушення причинних зв’язків, дегуманізацію людини та втрату нею моральної опори. Поняття «абсурд» прийшло з філософії екзистенціалізму (Альбер Камю, Жан Поль Сартр).

«Театр абсурду» - термін, який позначає сукупність явищ драматургії авангардизму та театру 40-50-х років ХХ століття (Семюель Беккет «Чекаючи на Годо», Єжен Йонеско «Лиса співачка»).

 

Основна риса «драми абсурду» - гротескно-комічна демонстрація алогічності, ірраціональності, безглуздості форм буття (мовних також), трагічності людського існування, хисткості всіх життєвих цінностей.

3.     Поштовхом до написання трагікомедії «Носороги» стали враження французького письменника Дені де Ружмона від демонстрації нацистів на чолі з Гітлером у Нюрнберзі 1936 р.

«…Здалека люди з натовпу, як шалені, вигукували ім’я цієї страшної людини. Гітлер наближався, і з його наближенням зростала хвиля психозу, що захоплювала  дедалі нових людей. Цей безум, ця маячня спочатку здивували оповідача. Однак, коли Гітлер підійшов ближче, він і сам відчув, що безум от-от захопить і його, що він «наелектризований» заразною маячнею. Він уже був готовий піддатися цій марі, але тут щось піднялося з глибин його єства і почало протидіяти колективному урагану… У цей момент повстало все його єство, все те,що було «ним»,- жодних аргументів проти, розум був ні до чого».

 Перебуваючи в середині процесу «колективістських мутацій» свідомості співгромадян у Румунії 30-х р., письменник усвідомив високу ціну самозбереження особистості.

Дві тенденції – дві провідні тематико-сюжетні лінії – розвиток колективної істерії та ірраціональний опір масовому психозу.

  З-поміж літературних контекстів, що вплинули на художню своєрідність п’єси, Є.Йонеско називав «Перевтілення» Ф.Кафки.

  «Носороги», - пише Йонеско, - безсумнівно, антинацистський твір, але насамперед це п’єса, спрямована проти колективних істерій та епідемій, які криються під личиною розуму та ідей, але не стають від цього  менш серйозними колективними захворюваннями, що виправдовують різні ідеології».

 П’єса складається з трьох дій. У першій  - абсурдна ситуація лише намічається: невідомо звідки з’являється носоріг. У другій  -   ситуація ускладнюється: з’являється загроза масового зносороження. У третій – абсурдна ситуація досягає свого апогею. Простежуючи  етапи цього процесу, Йонеско відкриває у нібито абсурдній навалі «оносорожування» певну логіку, яка відображає закономірності поширення будь-якої колективної ідеї.

4.     Опрацюйте

https://pidruchniki.com/15950210/literatura/yonesko_predstavnik_frantsuzkogo_teatru_absurdu

5.     Подивіться виставу

 

https://www.culture.ru/movies/968/nosorogi

Завдання для виконання (виконати до 13.04.2020)

1. Написати есе за темою "Не стати носорогом"

2. Характеризивати образи Жана,  Дезі, Беранже, 

Уроки 14.04.2020

             17.04.2020

Тема. Постмодернізм – одне з найяскравіших літературних явищ останніх десятиліть ХХ – початку ХХІ ст. 

1. Дивимося презентацію "Постмодернізм"

2.Короткі відомості про Милорада Павича та утілення рис постмодернізму в його оповіданні "Скляний равлик" опрацьовуємо ТУТ

3. Дивимося експрес-урок з теми

4. Заходимо на сайт письменника, знайомимося з творчістю детальніше.

Домашнє завдання

* Скласти сюжентний ланцюжок до оповідання

* Визначити основні символи оповідання (не менше п'яти)

Тема. Хуліо Кортасар "Менади"

1. Читаємо оповідання "Менади"

2. Дивимося експрес-урок з теми

Домашнє завдання

*Скласти гроно до постаті Х.Кортасара

* Довести, що оповідання "Менади" належить до постмодерністської прози (тезово. не менше 5 тез)

21.04.2020

Контрольна робота з теми "Література другої половини ХХ - початку ХХІ століть"

Шановні одинадцятикласники. Виконуємо контрольні тести в онлайн-режимі. Переходимо за посиланням,  вводимо свої дані та працюємо. Звертаю увагу, що активним буде посилання до 22 квітня до 20.00. Ваші результати бачитиму в електронному кабінеті, повідомляти не потрібно. Ви їх теж дізнаєтеся відразу. Наголошую, що тест побудовано так, що ключ у всіх різний, тобто тобто у когось правильна відповідь зашифрована під варіантом А, а у когось це інший варіант. Посилання на тести та код доступу відправила вам у вайбер-групу. Успіхів!

Нова тема "Сучасна література в юнацькому читанні"

24.04.2020

Тема. Таїр Халілов "До останнього подиху". Віддзеркалення у творі трагічної долі кримськотатарського народу. 

1. Перегляньте відео 

2. Прочитайте твір

Домашнє завдання

1. Скласти сюжетний лацюжок до твору.

2. Виконати тести 

28.04.2020

Тема. Даніель Пеннак. Серія детективних романів "Сага про Малоссена". Роман "Усе для людожерів" ("Людоедское счастье" (рос.).  Викриття абсурдності суспільства споживання. Образ Бенджаміна Малоссена.

1. Переглянути відео про цикл романів .

2. Читати роман "Усе для людожерів"

Домашнє завдання

Скласти паспорт літературного твору са схемою: автор-назва-рік виходу- жанр- форма- тема- ідея- сюжет -побудова-герої твору.

Завдання виконати до 30 квітня.

05.05.2020

Тема. Стівен Едвін Кінґ. Стислі відомості про письменника-фантаста. Біблійні мотиви новели "Мораль". Сенс назви й фіналу твору. Художня своєрідність.

1.Переглянути відео про "короля жахів"

2. Вивчаємо детальніше біографію  митця

3. Читаємо новелу "Мораль"

Домашнє завдання. 1.Написати твір за новелою "Мораль" на тему "Скільки коштує нехтування власної моралі" (обов'язково пов'язати  з героями твору ). Обсяг 1,5 сторінки.  2. З'ясувати значення терміну "мегаселер" та дати письмову відповідь на запитання "У чому  полягає легендарність постаті Стівена Кінга?" (4-5 речень із вказівкою на найпопулярніші твори письменника). Виконати до 07 травня.

07.05.2020 

Тема. Джон Майкл Грін  - американський письменник, автор творів для підлітків, відоблогер. "Провина зірок" - розповідь про історію кохання невиліковно хворих юнака та дівчини.

1. Ознайомлюємося із постаттю американського письменника, відеоблогера

2. Відвідуємо профіль Facebook John Green

3.  Знайомимося  із змістом твору 

4. Можете переглянути екранізацію роману "Провина зірок" ("Виноваты звёзды")

Домашнє завдання.

Написати есе за темою "Що таке життя" 

13.05. 2020

Тема. Джон Грін "Провина зірок". Образи головних героїв твору.

1. Опрацьовуємо матеріал  тут

2. Виконуємо тести за посиланням.

19.05.2020

Тема. Маркус Френк Зузак. Стислі відомості про митця.  "Крадійка книжок" або "Книжкова злодюжка"(рос. "Книжный вор") - роман про Другу світову війну.

1. Знайомимося з біографією автора (дивимося відеоурок)

2. Перегляньте буктрейлер до книги.

3. Дивимося екранізацію твору

Домашнє завдання. Дати письмову відповідь. (7-10 речень). Як ви розумієте вислів Гейне "Там, де спалюють книги, невдовзі горітимуть і люди"

bottom of page